Eva Alordıah

Zekiliği, güzelliği ve girişimci yetenekleriyle, Nijerya rap dünyasının dışında hareketler yapmaya başlayan Lagos'ta yaşayan Nijeryalı Eva Alordiah

Global Kahramanlar ile, dünya çapında etki yaratan keşfettiğimiz lokal yıldızlara ışık tutarak onları kutluyoruz

O, Şimdiden BBC Radio 1Xtra tarafından ülkenin en havalı kadın rapçisi olarak övülen Nijeryalı popstar. Fakat bu hepsi değil - rap yapmadığı zaman bile Eva Alordiah, 21 yaşında kurduğu makyaj akademisinde öğrencilerine makyaj ve güzellik tekniklerini aktarıyor.

Şimdi ise ismini Nijerya'nın özgürlük yıllından alan 1960 adlı albümü piyasaya çıkarken, Lagos doğumlu süperstar, kadın sanatçı ve iş kadını olmak ile ilgili M·A·C Global Hero'ya açılarak, küçükken müzisyen olma hayallerinin olmadığında bahsediyor.

Kariyeriniz nasıl başladı?
İnanması zor ama ben bilgisayar mühendisliği okudum. Bir şeyleri ayırıp tekrardan birleştirmeye bayılıyordum - hatta zamanında elektronik eşyaları tamir ediyordum. Sonrasında bilgisayarların benim için olmadığını anladım fakat yaratıcılığıma o "ayır ve birleştir" mantığını yansıttım. İlkokulumda bir kızı hatırlıyorum, Eminem'in "Cleaning out my Closet" şarkısını baştan sona tekrarlayabiliyordu - o zamandan beri içten içe profesyonel rapçi olmak istediğimi anlamıştım.

 

Nijerya'da hiç rap yapan kadın müzisyen var mı?
Keşke daha fazla olsaydı. Buradaki bütün müzisyenler özgür. Ben de, TV'da gördüğüm müzisyenler tarafından cesaretlendirildiğim gibi, genç kızları cesaretlendirmek istiyorum.

Kimi örnek aldınız?
Sasha'ya bayılıyordum. Nijerya'da kadın rapçiliğinin öncülüğünü yaptı. Rakim için Eminem ne ise benim içinde Sasha oydu [gülerek] ve gerçekten bunu yapabileceğimi hisettirdi. Fakat bu dünya zorlu ve bende hep güçlü olmak zorundayım, ve bu yüzden, bazen kendimden bir parça kaybettiğimi düşünüyorum.

"Bu dünya zorlu ve bende hep güçlü olmak zorundayım, ve bu yüzden, bazen kendimden bir parça kaybettiğimi düşünüyorum."

Nijerya bir bütün olarak zorlu dönemden geçiyor. Gençler arasındak atmosferi bize tarif edebilir misin?
Bana göre genel olarak ihmal edilmişlik hissi hakim, fakat bu da daha fazla yaratıcılığın çıkmasına sebebiye verdi. İnsanlar bir şey istiyorlarsa, kendileri yapmaları gerektiğini anladılar! Nijerya'da şu an müzik, sanat ve moda dünyasından bir sürü yetenek çıkıyor.

 


Sizinle iletişime geçen çok fazla genç oluyor mu?
Evet, bence sosyal medya hayranlarımla yakın olmamı sağladı, onlarla sıkça iletişimde oluyorum.

Makyaj akademinizden bir kaç tane tüyo paylaşabilir misiniz?
Benim en sevdiğim özellikler elmacık kemikleri ve kaşlar. Afrikalı kadınlar güzel ve yüksek elmack kemikleri ile bilinirler. O yüzden kontürleme - elmacık kemiklerini aydınlatıp altını gölgelendirerek öğretmeyi seviyorum, ve M·A·C Mineralize ürünlerine bayılıyorum. Önemli olan makyajın seni değiştirmediğini bilmektir, fakat ihtiyacın olduğunda özgüvenine küçük bir şevk katabilir.

Gelecek albümden neler bekleyebiliriz?
Köklerim olan Nijerya'nın Delta eyaletine özgü ve bağlı.