HAYVANLAR ÜZERİNDE YAPILAN DENEYLERİ ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ


Biz de, sizin gibi, halen hayvanlar üzerinde deney yapılıyor olmasından nefret ediyoruz. On yıllar önce, M∙A∙C, hayvanlar üzerinde deney yapılmayan alternatifleri kullanan ilk güzellik markalarından biriydi. Hayvan deneylerinin alternatifleri mevcut, ancak her yerde geçerliliği kabul edilmiyor. Her ne kadar biz hayvanlar üzerinde deneyler yapmasak da, kanunlar gereği, Çin gibi bazı yerlerde ürünlerimiz ya da içerikleri hayvanlar üzerinde deneniyor. Eğer bize kalsaydı, biz dünyanın her yerinde alternatif metodların kullanımını kabul ettirirdik ve şu anda da bunun için çalışıyoruz. Kısa süre önce, misyonu hayvanlar üzerinde deney yapılmayan metodların kullanımını ve kabulünü dünya çapında artırmak olan the Institute for In Vitro Sciences (IIVS) ile ortaklık yaptık. IIVS’in, bilim adamlarına destek sağlayan ve alternatif metodların kullanımını yaygınlaştırmaya yardım eden International Outreach Program’ına (Uluslararası Sosyal Yardım Programı) fon sağlayarak, bir fark yaratmaya çalışıyoruz. M∙A∙C olarak daha önce de zor işler üstlendik ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyleri ortadan kaldırma amacına kendimizi adamış bulunmaktayız. M∙A∙C olarak, hayvanlar üzerinde deney yapılmayan bir gelecek için çalışıyoruz.

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR


Aşağıda, sıkça karşılaştığımız bazı soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Eğer başka sorularınız varsa lütfen bize ulaşmak için linki tıklayınız BURAYA TIKLAYIN Böylece size ulaşabiliriz. İletişimimizi sürdürmek istiyoruz.

 

M·A·C güvenliğini ve etkisini nasıl test ediyor?
Biz gönüllü insanlar üzerinde ya da yapay (in vitro) olarak deneyler yapıyor ya da yapan şirketlerle çalışıyoruz.

M·A·C hayvanlar üzerinde deney yapıyor mu?
Biz kendimiz hayvanlar üzerinde deney yapmıyoruz, ancak kanunlar gereği, Çin gibi bazı yerlerde ürünlerimiz ya da içerikleri hayvanlar üzerinde denenebiliyor.

“Kanunlar gereği” ne anlama geliyor?
Bazı bilimsel ya da yasal yetkililer, kozmetik ürün ya da içeriklerinin güvenliğini kanıtlamak için halen hayvanlar üzerinde deney yapabiliyor veya yapılmasını talep edebiliyor. Örnek vermek gerekirse, ürünlerimizi Çin’e ithal edebilmemiz için, Çin hükümeti, tüm kozmetik ithalatçılarının Çin’de hükümet himayesindeki bir laboratuvar tarafından yürütülen hayvanlar üzerinde yapılan deneyler için ücret ödenmesini şart koşuyor.

Neden Çin hükümeti hayvanlar üzerinde deney yapılmasını şart koşuyor?
Çin gibi bazı hükümetler, alternatif metodları henüz tanımadıkları için, kozmetik ürünlerinin güvenliğini doğrulamak amacıyla hayvanlar üzerinde deney yapılmasını şart koşabilirler. Kendi vatandaşlarının güvenliğinden sorumlu oldukları için, biz bu tedbirlerini anlıyoruz.

M·A·C’in kendine ait hayvan deney merkezleri bulunuyor mu?
Hayır. Dünyanın hiçbir yerinde hayvan deney merkezimiz bulunmuyor.

Eğer Çin’de hayvan üzerinde yapılan deneyler kanun gereğiyse ve siz de hayvanları bu kadar düşünüyorsanız, neden ürünlerinizi Çin pazarından çekmiyorsunuz?
Tıpkı sizin gibi, biz de hayvanlar üzerinde deney yapılmasından hoşlanmıyoruz. M·A·C olarak hayvanlar üzerinde deney yapma mecburiyetinin dünya çapında ortadan kaldırıldığından emin olma amacına kendimizi adamış bulunmaktayız. Aynı zamanda ürünlerimizi Çin’de satmaya da büyük önem veriyoruz. Biz, sistemin (ve bizlerin) içeriden değiştirilebileceğine inanıyoruz.

Institute for In Vitro Sciences nedir?
The Institute for In Vitro Sciences (IIVS), yapay ortamda yapılan (in-vitro) deneylerin kabul edilmediği ülkelerde, bu metodların bilimsel olarak onaylanmış güvenlik kaydına ilişkin bilim adamlarını eğitmek için programlar geliştiriyor ve uyguluyor. Gururla, Institute for In Vitro Sciences (IIVS) ile alternatif deney metodlarının dünyanın her yerinde tanınan bir standart haline gelmesini sağlamak için yaptığımız işbirliğini sizlere duyurmak isteriz. IIVS’in International Outreach Program’ına fon sağlayarak bir değişim yaratmak için çalışıyoruz. IOP; ürünlerin ve içeriklerinin güvenliğini belirlemek üzere hayvanlar üzerinde deney yapan ülkelere, eğitim formunda teknik yardım, atölyeler ve uygulamalı eğitim oturumları dahil olmak üzere birçok çeşitte destek sağlamaktadır.